Logo-03.png

Starpskriemeļu diska trūce kakla daļā

Informācija pacientiem

Sāpju izplatība uz roku kakla diska trūces gadījumā (saukta arī par brahialģiju - brachialgia)

Vesels starpskriemeļu disks mugurkaula kakla daļā

Diska trūce ar izejošā nerva nospiedumu

Vai operācija ir riskanta?

Kopumā mugurkaula kakla daļas diska trūces operācija ir izskatāma par drošu, taču kā ikvienai ķirurģiskai manipulācijai, arī tai ir savi nelieli riski, par kuriem operācijas nepieciešamības gadījumā jūs informēs ārstējošais ārsts.

Kāda ir operācijas efektivitāte?

Kakla diska trūces operācija ir ar augstu efektivitāti – pilnībā izārstēt sāpes rokā izdodas ap 90% pacientu.

Ko man kā pacientam nozīmē operācija?

Pateicoties moderniem instrumentiem un aprīkojumam, kakla daļas diska trūces operācija ir pacientam draudzīga un viegli panesama. 

Operācija ietver nelielu ādas griezienu kakla priekšējā virsmā. Pēc tam ķirurgs izveido pieeju mugurkaula bojātajam starpskriemeļu diskam pakāpeniski atslāņojot apkārtējos audos. Ar rentgena iekārtu pārliecinās par to, ka ir atrasts pareizais starpskriemeļu disks. Operāciju mikroskopa palielinājumā tiek izņemts slimais disks, kas tiek aizvietots ar mākslīgu – titāna implantu. Tiek slēgta operācijas brūce.

Pacientam pamostoties sāpes rokā ir izzudušas un jau dažas stundas pēc operācijas pacients var celties un nākamajā dienā doties mājās. 

Kādos gadījumos ir nepieciešama operācija?

Mugurkaula diska trūces operāciju (angļu valodā saukta par ACDF surgery) rekomendē izdarīt tikai tad, ja ir izsmeltas visas ar operāciju nesaistītās ārstēšanas iespējas. Atsevišķos gadījumos – ja sāpes jau sākotnēji ir tik spēcīgas, ka tās neizdodas remdēt ar medikamentiem, vai arī rokā ir vērojams nozīmīgs muskuļu vājums, operācijas izdarīšana apsverama uzreiz.

Kā ārstē mugurkaula kakla daļas diska trūci?

Mugurkaula kakla daļas diska truces gadījumā ārstēšanu uzsāk ar sāpes remdējošiem medikamentiem, kā arī specifisku ārstniecisko vingrošanu muguras kakla daļas muskulatūras nostiprināšanai. Regulāru treniņu laikā nostiprinoties mugurkaula kakla daļas muskulatūrai, slodze uz starpskriemeļu disku mazinās un rodas priekšnotiekumi, lai diska trūce sadzītu un nerva nospiedums mazinātos. Ap 70-80% pacientu izveseļojas 6-8 nedēļu laikā no pareizas ārstēšanas uzsākšanas. Gadījumā, ja izārstēšanos neizdodas panākt ar operāciju nesaistītām metodēm, apsverama operācija.

Kā diagnosticē mugurkaula kakla daļas starpskriemeļu diska trūci?

Ja pacientam ir atbilstošas sūdzības un simptomi, diagnozes apstiprināšanai nepieciešams veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu mugurkaula kakla daļai.

Kā izpaužas diska trūce mugurkaula kakla daļā?

Katram nervam, kas iziet no mugurkaula kakla daļas ir sava konkrēta zona uz kuru tas aiziet (saukti par dermatomiem).

Diska trūcei nospiežot uz roku ejošo nervu saknīti, rodas velkošas, dažkārt dedzinošas sāpes, kas izstaro no kakla uz roku pa attiecīgā nerva gaitu (dermatomu - skatīt attēlu), un šīs sāpes medicīniski mēdz saukt par brahialģiju (brachialgia). Nereti sāpes pavada arī tirpšana pa attiecīgā nerva gaitu.

Kas ir diska trūce mugurkaula kakla daļā?

Mugurkaula kakla daļa sastāv no kaula skriemeļiem, starp kuriem ir izvietoti no elastīga skrimšļa veidoti starpskriemeļu diski. Starpskriemeļu diski ir veidoti no blīva ārējā diska gredzena un biezam gēlam līdzīga diska kodola. Tie nodrošina mugurkaula “amortizātora” funkciju un mugurkaula kustību spēju.

Gadījumā, ja diska ārējais gredzens deformējas vai ieplīst, diska kodolam izspiežoties caur plīsušo vietu, var tikt nospiesta no muguras smadzenēm izejošā nervu saknīte un/vai muguras smadzenes. Šāds diska bojājums var rasties gan slodzes un traumas rezultātā, gan arī diskam pakāpeniski “nolietojoties” dzīves laikā.

✆ 26565299

©2018-2020 neirokirurgi.lv