Mugurkaula kakla daļas stenoze

Mugurkaula kakla daļas stenoze

Kas ir mugurkaula kakla daļas stenoze?

Zināms, ka mugurkaula viena no galvenajām funkcijām ir aizsargāt tā iekšpusē (mugurkaula kanālā) esošās muguras smadzenes un nervus. Gadījumā, ja šajā kanālā rodas sašaurinājums (kakla daļas stenoze), kā rezultātā tiek nospiestas muguras smadzenes un nervi, šādu stāvokli sauc par mugurkaula kakla daļas stenozi, jeb sašaurinājumu.

Kādi ir kakla stenozes cēloņi?

Līdzīgi kā jebkuras lietas, arī mugurkauls cilvēka dzīves laikā pakāpeniski nolietojas. Mugurkaula nolietošanās izpaužas kā starpskriemeļu disku deformācijas (trūces, protrūzijas), saišu aparāta sabiezēšana (hipertrofija), starpskriemeļu locītavu palielināšanās u.c. Medicīniskā terminoloģijā mugurkaula nolietošanos sauc par spondilozi. Spondiloze ir gandrīz ikvienam cilvēkam sākot ar pusmūžu un ir uzskatāma par normu. Tomēr gadījumā, ja dabiskie mugurkaula nolietošanās (deģeneratīvie) procesi ir īpaši izteikti, mugurkaula saitēm un locītavām sabiezējot, mugurkaula kanālā samazinās brīvā vieta, tādējādi pakāpeniski nospiežot muguras smadzenes un nervus – šo stāvokli sauc par mugurkaula kakla daļas stenozi.

Bieži mugurkaula kakla daļas stenoze rodas arī pacientiem, kas agrāk pārcietuši smagāku vai vieglāku mugurkaula kakla daļas traumu.

Kā izpaužas mugurkaula kakla daļas stenoze?

Mugurkaula kakla daļas muguras smadzeņu un nervu nospiedums visbiežāk skar pacientus vecumā virs 50 gadiem. Kakla stenozei var būt sekojoši simptomi – viens vai vairāki:

  • Sprandas sāpes, sāpes var būt dažāda stipruma;
  • Sāpes, vājums, notirpums plecos, rokas un kājās;
  • Sūdzības par “neveiklām” rokām;
  • Gaitas un līdzsvara traucējumi, gaita kļūst neveikla, maziem solīšiem;
  • Samazināts attālums, ko pacients var patstāvīgi noiet;
  • Dedzinošas sajūtas, “skudriņas” rokā/s vai kājā/s.
  • Smagos gadījumos – vājums kājās (parēze, plēģija) un/vai nesaturēšana;

Ko darīt, ja ir aizdomas par mugurkaula kakla daļas stenozi?

Tā kā arī citas saslimšanas var izraisīt līdzīgus simptomus kā mugurkaula kakla daļas stenoze, aizdomu gadījumā nepieciešams konsultēties ar neiroķirurgu, lai precizētu diagnozi un lemtu par ārstēšanu.

Kakla daļas stenoze. Kā uzstāda diagnozi?

Diagnoze balstās uz:

  • raksturīgām pacienta sūdzībām;
  • objektīvām slimības pazīmēm, ko ārsts konstatē apskates laikā (muskuļu vājums, jušanas samazināšanās un citi muguras smadzeņu un nervu bojājuma simptomi);
  • radioloģisko izmeklējumu rezultātiem (visbiežāk nepieciešams veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu, retāk – datortomogrāfiju, rentgenu vai mielogrāfiju);

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par mugurkaula kakla daļas stenozi, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.

Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Kādas ir kakla stenozes ārstēšanas iespējas?

Lielā daļā gadījumu, kad mugurkaula stenoze nav stipri izteikta, simptomus var veiksmīgi ārstēt ar tā saucamiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, fiziskās slodzes ierobežošanu, un, svarīgākais, ilgstošu un intensīvu ārstniecisko vingrošanu mugurkaula kakla daļas dziļajai muskulatūrai, kas palīdzēs nostiprināt un stabilizēt mugurkaula kakla daļu.

Akūtā periodā var tikt rekomendēts lietot kakla puscieto vai cieto ortozi, kas nodrošina relatīvu mugurkaula kakla daļas stabilitāti, nekustīgumu, un tādējādi veicina iekaisuma procesa ātrāku mazināšanos.

​Gadījumā, ja ne-ķirurģiska ārstēšana nepalīdz vai stenoze jau sākotnēji ir smaga ar nozīmīgu muguras smadzeņu un nervu nospiedumu, var tikt rekomendēta operācijas izdarīšana.

Tā kā slimības cēlonis ir muguras smadzeņu un/vai nervu nospiedums (kompresija), operācijas uzdevums ir panākt minēto struktūru atbrīvošanu no nospiestā stāvokļa (dekompresija). Pastāv vairākas ķirurģiskās tehnikas, kā panākt mugurkaula kanāla paplašināšanu un nervu struktūru dekompresiju. Ikviena no šīm tehnikām ir paredzēta specifiska mērķa sasniegšanai atkarībā no tā, kas tieši izraisa mugurkaula kanālā sašaurināšanos, tāpēc apsverot operāciju, neiroķirurgs kopā ar jums apspriedīs un vienosies par jūsu konkrētai situācijai labāko risinājumu.

​Biežākie operāciju veidi, ko pielieto mugurkaula kakla daļas stenozes ārstēšanai:

  • Dekompresijas laminektomija (angliski – decompressive laminectomy) – pasaulē visbiežāk pielietotā operācijas tehnika kakla stenozes ārstēšanai. Operācijas būtība ir mugurkaula skriemeļu lociņu noņemšana, tādējādi radot papildus vietu mugurkaula kanālā un atbrīvojot muguras smadzenes un nervus no nospiestā stāvokļa. Gadījumā, ja ir nepieciešams noņemt tikai daļu no lociņa (nevis visu lociņu), operāciju sauc par laminotomiju (angliski – laminotomy);
  • Iepriekšējās operācijas modernākā versija – laminoplastija (angliski – laminoplasty) – operācijas būtība ir tāda, ka operācijas gaitā lociņi netiek noņemti, bet paplašināti, tādējādi radot papildus vietu nospiestajām muguras smadzenēm un nerviem. Operācija uzskatāma par fizioloģiskāku kā parasta laminektomija, jo tādējādi tiek saglabātas visas starpskriemeļu mugurējās saites.
  • Gadījumā, ja stenozes nozīmīgākais iemesls ir starpskriemeļu diska deformācija (diska trūce, protrūzija, velvēšanās, ekstrūzija un citi apzīmējumi), var būt nepieciešama operācija ko sauc par priekšējo diskektomiju (angliski – anterior cervical discectomy and fusion, ACDF). Šīs operācijas laikā bojātais starpskriemeļu disks tiek izņemts, tādējādi atbrīvojot nospiestās muguras smadzenes un nervus. Izņemtā diska vietā ievieto mākslīgu diska implantu.
  • Gadījumā, ja sašaurinājums un nospiedums skar tikai apvidu, caur kuru no mugurkaula kanāla iziet nervi (foraminālās atveres), var būt nepieciešama operācija, ko sauc par foraminotomiju (angliski – cervical foraminotomy).

Lai arī kakla daļas stenozes operācija ir uzskatāma par ļoti drošu, kā ikvienai operācijai, tai ir iespējami sarežģījumi. Šeit var uzzināt par iespējamiem ar operāciju saistītiem sarežģījumiem.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.

Ko man kā pacientam nozīmē operācija?

Pateicoties modernām ķirurģiskām tehnikām, aprīkojumam un instrumentiem, mugurkaula kakla daļas stenozes operācijas ir mazinvazīvas, pacientiem viegli panesamas.

Lielākā daļa pacientu var celties no gultas un uzsākt staigāt jau dažas stundas pēc operācijas, un tipiskos gadījumos var doties mājās nākamā dienā pēc operācijas. Kā pēc jebkuras medicīniskas manipulācijas, dažas dienas var būt nelielas sāpes operācijas apvidū, ko remdē ar atbilstošiem pretsāpju līdzekļiem.

Pēc mugurkaula operācijas kakla daļā, atkarībā no konkrētās operācijas veida, pirmos 1-3 mēnešus pēc operācijas tiek rekomendēts nēsāt kakla, puscieto vai cieto ortozi. Kakla ortožu kopīgās funkcijas ir sekojošas:

  • Papildus stabilizē mugurkaulu līdz sadzīšanas procesa beigām;
  • Nodrošina optimālu stāju, tādējādi pasargājot mugurkaulu no pārslodzēm.
  • Mazākas pēcoperācijas sāpes;
  • Nodrošina lielāku komfortu un drošības sajūtu;

Papildus pēc operācijas tiek rekomendēts lietot Ca, Mg un D3 vitamīnu saturošus uztura bagātinātājus, kas nodrošina dzīšanai nepieciešamos mikroelementus.

Atgriežoties mājās, jūms tiks rekomendēts ievērot saudzējošu režīmu, pakāpeniski atgriežoties ierastajā aktivitātē.

Rekomendācijas attiecībā uz atgriešanos darbā vai sportiskajās aktivitātēs tiek sniegtas individuāli izrakstoties no stacionāra.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.

Attiecībā uz mugurkaula operācijām, ir plaši izplatīti mīti, kas lielākoties nav patiesi. Uzziniet šeit par biežākajiem ar mugurkaula operācijām saistītajiem mītiem un skaidrojumu vai tie ir pamatoti.