Kubitālā kanāla sindroms

Kubitālā kanāla sindroms

Kas ir kubitālā kanāla sindroms?

Elkoņa nerva saspiedums elkoņa locītavas apvidū jeb kubitālā kanāla sindroms ir otra visbiežāk izplatītā slimība slimību grupā ko sauc par kompresijas neiropātijām. Kubitālais tunelis atrodas elkoņa locītavas iekšpusē, caur to iet elkoņa nervs.

Kāpēc veidojas elkoņa nerva saspiedums?

Kubitālais kanāls ir viena no šaurākajām vietām pa nerva gaitu. Tā kā ap nervu kubitālā kanāla tuvumā ir lokalizētas gan saites, gan muskuļu cīpslas, tām sabiezējot, jeb hipertrofējoties, nervam paliek arvien mazāk vietas un tas var tikt nospiests. Elkoņa nerva saspiedums biežāk rodas tiem cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši strādā ar saliektu elkoni, vai ar lielu elkoņa locītavas noslodzi. Tāpat slimība var rasties, ja elkoņa locītavas apvidus tiek bieži traumēts – traumas rezultātā radušies rētaudi var nospiest nervu. Šī kaite mēdz būt biroju darbiniekiem, transporta līdzekļu vadītājiem u.c.

Kā izpaužas kubitālā kanāla sindroms?

  • progresējoša tirpšana un sāpes mazajā pirkstiņā un zeltnesī
  • tirpšana un sāpes vairāk traucē dienā, nevis naktī
  • smagos gadījumos plaukstas satvēriena spēka mazināšanās

Zināšanai: ja nervs ir nospiests ilgstoši, laika gaitā izdilst plaukstas muskuļi, kas rada pirkstu kustību traucējumus. Tirpšanas un sāpju sajūtas nav ieteicams atstāt bez ievērības, jo ilgstoši neārstēta kompresijas neiropātija izraisa mokošas sāpes un neatgriezeniskus nerva bojājumus, kas var beigties ar rokas paralīzi, darbaspēju zudumu un invaliditāti.

Kā diagnosticē kubitālā kanāla sindromu?

Kubitālā kanāla sindroma diagnozi uzstāda balstoties uz sekojošo:

  • raksturīgas sūdzības;
  • slimības pazīmes, ko ārsts var konstatēt apskates laikā – jušanas traucējumi nerva zonā, atbilstošo muskuļu izdilums, diskomforts kubitālā kanāla iztaustīšanas laikā;
  • neirogrāfija (elektromiogrāfija) – izmēra nervu impulsa vadīšanas ātrumu, lai noteiktu nerva šķiedru bojājumu, tā raksturu un līmeni;
  • Ultrasonogrāfija. Sniedz papildus informāciju par izmaiņām nervam blakus esošajos audos – cīpslās, locītavā un kaulos.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināts vai ir aizdomas par Kubitālā kanāla sindromu, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā. Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Kā ārstē kubitālā kanāla sindromu?

Ar kubitālā kanāla sindroma ārstēšanu nodarbojas neiroķirurgs. Tā kā slimības būtība ir nerva nospiedums, loģiski ārstēšanas galvenais uzdevums ir samazināt/novērst nerva saspiedumu. Atkarībā no nerva bojājuma pakāpes ir vairākas iespējas.

Vieglos gadījumos ārstēšanu uzsāk ar medikamentiem, lokālām injekcijām (blokādēm), nakts ortožu izmantošanu un , iespēju robežās, darba ergonomikas uzlabošanu. Papildus var izmantot fizioterapijas procedūras. Tās palīdz mazināt tūsku un atbrīvot saspiesto nervu.

Ja iepriekšējā ārstēšana nedod efektu, vai slimība jau sākotnēji ir izteikta, apsverama operācija. Nerva atbrīvošanai izmanto vai nu tradicionālo ķirurģisko metodi vai jaunāko un daudz mazāk traumatisko endoskopisko metodi. Operāciju veic dienas stacionārā izmantojot kombinētu – intravenozo anestēziju un lokālo anestēziju. Pacients jau tajā pašā dienā īsu brīdi pēc operācijas var doties mājās.

Endoskopiskās operācijas lielais pluss ir neliela operācijas brūce, līdz ar to vienkārša operācijas brūces aprūpe, kas īpaši ir svarīgi pacientiem ar apgrūtinātu brūču dzīšanu – cukura diabēta, asinsvadu u.c. slimniekiem.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.

Kubitālā kanāla sindroma operācija, kā tā notiek?